Industry awards 2020 banner

The Industry Awards finalists

We're so pleased to announce The Industry Awards 2020 finalists:

Business awards

New Zealand Hair Salon of the Year
Sponsored by L'Oreal

  • Aurum Hairstylists & Barbers (Dunedin)
  • Hair to stare at (Tauranga)
  • INCO (Auckland)
  • Tayla’d Styling (Northern)
  • Vivo Hair & Beauty (Chancery)

Top Performing Stylist
Sponsored by Dyson

  • Lauren McMurray - Iron + Ivy Hair (Queenstown)
  • Pete Emery - Vivo Hair & Beauty (Chancery, Auckland)
  • Sarah Jane Martin - RA Hair (Dunedin)
  • Krystle Lara Anderson - Dream Hair Boutique (Dunedin)
  • Sarah Rasmussen - The Avenue (Auckland)
  • Puravida Beauty (Wellington)
  • Blush Beauty Therapy (Northland)
  • Diamond Laser Medispa (Taupo)
  • Shine Hairstylists (North Canterbury)
  • Cerise Lash Boutique (Auckland)
  • Frankie & Son (Christchurch)
  • Ukiyo Salon & Co (Wanaka)
  • Shine Hairstylists (North Canterbury)
  • Jetcharm Barbershop (New Plymouth)
  • Chrysalis (Auckland)

Training awards

Hairdressing Apprentice of the Year
Sponsored by Excel Digital

  • Jason Parker – Buoy Salon & Spa (Wellington)
  • Sonita Azizi – Anthony Bayer Hair Salon (Auckland)
  • Mercy Barret – Headquarters (Dunedin)

Beauty Therapy Apprentice of the Year
Sponsored by The NZ Association of Registered Beauty Therapists

  • Samantha Maloney – Chrysalis Beauty (Auckland)
  • Melissa Wilton – She Believed Beauty (North Canterbury)
  • Myo Kyaw – Victoria Ave Barbershop (Palmerston North)
  • Bradley Proctor – Maloney’s Barbershop (Auckland)
  • Destiny Henry – C U Hair (New Plymouth)
  • Sonita Azizi – Anthony Bayer Hair Salon (Auckland)
  • Diana Beaufort - Reds Hairdressing (Wellington)
  • Chrissy De Mey - Vivo Hair & Beauty (Tauranga)
  • Pip Grundy – Zibido (Hamilton)
  • Sonia Baker Johnston – MIT Cranium Hair (Auckland)

Workplace of the Year
Sponsored by Telesmart

  • Aurum Hairstylists & Barbers (Dunedin)
  • Crèmebrulee Hair & Beauty (Taupo)

Creative awards

Editorial Stylist of the Year
Sponsored by Dyson

The Editorial Stylist awards are for New Zealand hairdressers who are NZARH members and wanting to expand their personal brand through photographic competition success. Whilst the focus should be on hair, ultimately the judges will be asked to choose a fashion forward editorial shot that is current or progressive.

The winner of this award is selected from the winners of the Cover Shot, Colour Concept, Le Male and Derek Elvy Visionary awards.

  • Anthony Bayer - Anthony Bayer Hair (Auckland)
  • Shayla McDougall - KN Colab (New Plymouth)
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Shilo Koroheke - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Jay Prasad - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Patreece Corban - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Jerry Laude - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Chantal Bonnie Farac - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Chantal Rose Taylor - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Darion Hunt - Headquarters Centre City (Dunedin)
  • Anthony Bayer - Anthony Bayer Hair (Auckland)
  • Karly Penner - Iron + Ivy Hair & Beauty (Queenstown)
  • Kylie Hayes - Moha (Dunedin)
  • Angela Marie Thomson-McLean - Vivo Hair Salon (Bethlehem, Tauranga)
  • Mikalea Campbell - Ukiyo Salon & Co(Wanaka)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Anthony Bayer - Anthony Bayer Hair (Auckland)
  • Karly Penner - Iron + Ivy Hair & Beauty (Queenstown)
  • Jacqui Broughton - Jax Hair Studio (Whanganui)
  • Nicky Crombie - Vivo Hair Salon (Bethlehem, Tauranga)
  • Brooke Dawson - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Rita Kaire (Tauranga)
  • Quaanita Barthis Rodney Wayne Botany (Auckland)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Natasha King - Vivo Hair Salon & Skin Clinic (Invercargill)
  • Hannah Wilkes - Wilkes & Co (Canterbury)
  • Shayla McDougall - KN Colab (New Plymouth)
  • Annaliese Leah Miles - Hype Hair Spa (Helensville)
  • Brooke Dawson - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Renee Marshall - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Mac Williams (Christchurch)
  • Elonn Blackman
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Caren Mackay
  • Andrew Cobeldick - Buoy Salon & Spa - (Wellington)
  • Shannon Dowd - Zibido Hair (Hamilton)
  • Renee Farmer - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Chrissy De Mey - Vivo Hair Salon (Tauranga)
  • Natasha King - Vivo Hair Salon (Invercargill)
  • Anneliese Miles - Hype Hair Spa (Auckland)
  • Mayson Illingworth - CK & Co (Gisborne)
  • Katelyn Fackney - Jax Hair Studio (Whanganui)
  • Hannah Wilkes - Wilkes & Co (Canterbury)
  • Ashleigh George - House of Hair (Gisborne)
  • Danelle Radel - Klone Hair (Dunedin)

The winners will be announced at The Industry Awards event on 8 November 2020. The event is being held at The Cordis Hotel in Auckland
To attend, purchase your tickets now.

Important dates

2 June

Entries open.

31 August

Entries close.

End of September

Finalists announced.

8 November

Winners announced at The Industry Awards event in Auckland.

Have a question?

Email info@industryawards.co.nz or click to use our easy contact form.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!