IA Website Banner_1476x369_2 (4)

The Industry Awards finalists

We're so pleased to announce The Industry Awards 2021 finalists:

Business awards

New Zealand Hair Salon of the Year
Sponsored by L'Oreal

  • Alchemy & I (Palmerston North)
  • Buoy Salon & Spa (Wellington)
  • Dream Hair (Dunedin)
  • Loft Hair (Dunedin)
  • Protégé Hairdressing (Whanganui)
  • Charlotte Dempsey - Pure Hair Studio (Queenstown)
  • Kiri Roberts - Mane Salon (Wellington)
  • Krystle Anderson - Dream Hair (Dunedin)
  • Mathias Te Moananui - Buoy Salon & Spa (Wellington)
  • Rachel Sarah Hagenaar - Nspyre Red Studio (Christchurch)
  • Puravida Beauty (Wellington)
  • Skin & Beauté (Dunedin)

Excellence in Marketing
Sponsored by The NZ Association of Registered Beauty Professionals

  • Buoy Salon & Spa (Wellington)
  • Dream Hair (Dunedin)
  • Mane Salon (Wellington)
  • Ross & Co Hair Design (Hamilton)
  • Ukiyo Salon & Co (Wanaka)
  • Alchemy & I (Palmerston North)
  • Dream Hair (Dunedin)
  • Kirkwood Barbers (Auckland)
  • Meiko (Gisborne)
  • RA Hair & Beauty (Dunedin)

Sustainable Salon of the Year
Sponsored by Wella Professionals

  • Clip Joint Hairdressing (Dunedin)
  • Hair Art & Beauty (Christchurch)
  • Salon Savoy (Wellington)

Training awards

Hairdressing Apprentice of the Year
Sponsored by Excel Digital

  • Courtney Sinclair - The Sample Room (Cambridge)
  • Hollie Robertson - MM Hair Studio (Christchurch)
  • Rosaria Martin - True Grit (Christchurch)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Daniella Drew - Simply Beauty, Barrington (Christchurch)
  • Emma Peterson - Skin and Beaute (Dunedin)
  • Jade Little - Simply Beauty, The Palms (Christchurch)
  • Teegan Hazlewood - The Cosmetic Clinic, West City (Auckland)
  • Antonio Arana - Maloney's Barbershop (Auckland)
  • Brandon Brewer - Monaghans Barbershop (Whanganui)
  • Connor Collins - Himself Barbers (Northland)
  • Reef Roberts - CK and Co (Gisborne)
  • Hannah Burton - Hair by the Sea (Porirua)
  • Jessica Walshe - RA Hair and Beauty (Dunedin)
  • Tara Marie-Butters - Jax Hair Studio (Whanganui)

Industry Trainer of the Year
Sponsored by Telesmart

  • Chetan Mongia - Laboratorie Cut Color Makeup (Auckland)
  • Janine Simons - Mane Salon (Wellington)
  • Robyn Kikwood - Live and Let Dye (Auckland)
  • Sarah Martin - RA Hair and Beauty (Dunedin)
  • Allison Murray-Travers - Hair Technique (Whanganui)
  • Sarah Martin - RA Hair and Beauty (Dunedin)
  • Simone Jones - Head Start Total Body (Auckland)
  • Cremebrulee (Taupo)
  • HeadStart Total Body (Auckland)
  • Zibido (Hamilton)

Creative awards

The Editorial Stylist awards are for New Zealand hairdressers who are H&BNZ members and wanting to expand their personal brand through photographic competition success. Whilst the focus should be on hair, ultimately the judges will be asked to choose a fashion forward editorial shot that is current or progressive.

The winner of this award is selected from the winners of the Cover Shot, Colour Concept and Derek Elvy Visionary awards.

  • Danielle Connew - Vision Hair and Beauty (Invercargill)
  • Rebekah Morton - RA Hair and Beauty (Dunedin)
  • Vienna Moore - Clipjoint and Co (Christchurch)
  • Benjamin Lamb - Cathy Davys Hair Design (Masterton)
  • Hollie Robertson
  • Sasha Thomas - KN Colab (New Plymouth)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Olivia Haimes - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Billie Marshall - Mphosis Hair Studio (Hastings)
  • Abhishek Soni - Rodney Wayne North West (Auckland)
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Bonnie Stewart - Pure Hair (Napier)
  • Kate Watson - Protege Hairdressing (Whanganui)
  • Tiffiny Spencer - Protege Hairdressing (Whanganui)
  • Elyse Collins - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Jordan James Carlton
  • Milly Briant - Rodney Wayne Newmarket (Auckland)
  • Abhishek Soni - Rodney Wayne North West (Auckland)
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Vienna Moore - Clipjoint and Co (Christchurch)
  • Bonnie Stewart - Pure Hair (Napier)
  • Kerrie Jordan - KN Colab (New Plymouth)
  • Natasha King - Vivo Hair and Beauty (Invercargill)
  • Shannon Dowd - Zibido (Hamilton)
  • Tiffiny Spencer - Protege Hairdressing (Whanganui)
  • Kate Watson - Protege Hairdressing (Whanganui)
  • Sasha Thomas - KN Colab (New Plymouth)
  • Renee Farmer - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Elyse Collins - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Olivia Haimes - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Chetan Mongia - Laboratorie Cut Color Makeup (Auckland)
  • Amber King - Nspyre Red (Christchurch)
  • Cydney-K Welch - Vie Hairdressing (New Plymouth)
  • Tara Kirk
  • Emily Ann Grace Hayward - Pure Hair (Napier)
  • Keziah Rowling - Zibido (Hamilton)
  • Sasha Thomas - KN Colab (New Plymouth)
  • Hope Mooiman - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Adriana Mellon - Headquarters Centre City (Dunedin)
  • Wei Jiang - Buoy Salon and Spa (Wellington))
  • Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
  • Vienna Moore - Clipjoint and Co (Christchurch)
  • Natasha King - Vivo Hair and Beauty (Invercargill)
  • Shannon Dowd - Zibido (Hamilton)
  • Sasha Thomas - KN Colab (New Plymouth)
  • Renee Farmer - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Olivia Haimes - Cremebrulee Hair and Beauty (Taupo)
  • Amber King - Nspyre Red (Christchurch)
  • Jacqui Broughton - Jax Hair Studio (Whanganui)
  • Sandy Turner - Shine Hairstylists (Christchurch)
  • Vanessa White - Vision Hair and Beauty (Invercargill)
  • Ashleigh Mullacrane - House of Hair (Gisborne)
  • Autumn Hoskyn - Jax Hair Studio (Whanganui)
  • Tara-Marie Butters - Jax Hair Studio (Whanganui)
  • Tee Tupara - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Shilo Koroheke - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Rachel Elmiger - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Rodel Ortua - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Jerry Laude - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Rihari Clark - Cutthroat Brothers (Te Awamutu)
  • Tyrone Clark - Cutthroat Brothers (Te Awamutu)
  • Chetan Mongia - Barba Men's Grooming Boutique (Auckland)
  • Navnell Chand - The Barber Club (Auckland)
  • Tee Tupara - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Rachel Elmiger - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Chantal Taylor - Mancraft Barbers (Taupo)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Tyberius Jones - BHB Academy (Palmerston North)
  • Ashleigh Murray
  • James Harrington - The Barber Lounge (Christchurch)
  • Saiyan Clark - BHB Academy (Palmerston North)
  • Mason Reed - BHB Academy (Palmerston North)
  • Too Junior (TJ) Foaga - BHB Academy (Palmerston North)
  • Caleb Heke
  • Theo Tupaea - Cutthroat Brothers (Ngarauwahia)
  • Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)
  • Nolan Adye - Pure Hair and Barbers (Christchurch)
  • Whenua Patuwai - Motown Barber Studio (Christchurch)
  • Santana Rapana - BHB Academy (Palmerston North)
  • Jack Fowler - BHB Academy (Palmerston North)
  • Ali Muhammadi - The Barber Club (Auckland)
  • Reef Roberts - CK & Co (Gisborne)

The winners will be announced at The Industry Awards event on 20 February 2022. The event is being held at The Cordis Hotel in Auckland. Tickets go on sale in January.

Important dates

May

Entries open.

1 November

Entries close.

7 November

Finalist announcements start.

20 February

Winners announced at The Industry Awards event in Auckland.

Have a question?

Email info@industryawards.co.nz or click to use our easy contact form.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!