Industry awards 2020 banner

The Industry Awards winners

We're so pleased to announce The Industry Awards 2020 winners:

Business awards

New Zealand Hair Salon of the Year
Sponsored by L'Oreal

Vivo Hair & Beauty (Chancery, Auckland)

Blush Beauty Therapy (Northland)

Sarah Rasmussen - The Avenue (Auckland)

Cerise Lash Boutique (Auckland)

Best Salon Design 
Sponsored by Wella

Chrysalis (Auckland)

 

Training awards

Hairdressing Apprentice of the Year
Sponsored by Excel Digital

Beauty Therapy Apprentice of the Year
Sponsored by The NZ Association of Registered Beauty Professionals

Mercy Barrett – Headquarters Hairdressing (Dunedin)

Bradley Proctor – Maloney's Barbershop (Auckland)

Samantha Maloney – Chrysalis (Auckland)

Workplace of the Year
Sponsored by Telesmart

Aurum Hairstylists and Barbers (Dunedin)

Pip Grundy – Zibido Hair (Hamilton)

Diana Beaufort - Reds Hairdressing (Wellington)

Destiny Henry - C U Hair (New Plymouth)

Creative awards

Editorial Stylist of the Year
Sponsored by Dyson

Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

2nd place: Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
3rd place: Angela Marie Thomson-McLean - Vivo Hair Salon (Bethlehem, Tauranga)
4th place: Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

Patreece Corban - Mancraft Barbers (Taupo)

2nd place: Jay Prasad - Mancraft Barbers (Taupo)
3rd place: Jerry Laude - Mancraft Barbers (Taupo)
4th place: Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

2nd place: Anthony Bayer - Anthony Bayer Hair (Auckland)
3rd place: Nicky Crombie - Vivo Hair Salon (Bethlehem, Tauranga)
4th place: Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)

Darion Hunt - Headquarters Centre City (Dunedin)

Tayla Corban - Cremebrulee Hair & Beauty (Taupo)

2nd place: Brooke Dawson - Moha Hairdressing (Dunedin)
3rd place: Mac Williams (Christchurch)
4th place: Annaliese Miles - Hype Hair Spa (Helensville)

Andrew Cobeldick - Buoy Salon & Spa - (Wellington)

2nd place: Kylie Hayes - Moha Hairdressing (Dunedin)
3rd place: Shannon Dowd - Zibido Hair (Hamilton)
4th place: Shannon Dowd - Zibido Hair (Hamilton)

Mayson Illingworth - CK & Co (Gisborne)

2nd: Anneliese Miles - Hype Hair Spa (Auckland)
3rd: Katelyn Fackney - Jax Hair Studio (Whanganui)

 

Hannah Wilkes - Wilkes & Co (Canterbury)

2nd: Danelle Radel - Klone Hair (Dunedin)
3rd: Ashleigh George - House of Hair (Gisborne)

Important dates

2 June

Entries open.

31 August

Entries close.

End of September

Finalists announced.

8 November

Winners announced at The Industry Awards event in Auckland.

Have a question?

Email info@industryawards.co.nz or click to use our easy contact form.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!